Zgodnie z art. 32c ppk 2 ustawy o Prawie Atomowym, informujemy, że działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt. 1, 9, 10, 11 i 16 wykonywana w ośrodkach Grupy NU-MED nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i na środowisko oraz nie prowadzi do uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska.
RADIOTERAPIA
Szacuję się, że ponad trzy czwarte wszystkich Pacjentów onkologicznych na pewnym etapie leczenia będzie wymagało radioterapii. Terapia z wykorzystaniem promieniowania jonizującego jako jedna z trzech podstawowych metod leczenia nowotworów może stanowić zarówno etap leczenia radykalnego, jak i element leczenia paliatywnego.
W postępowaniu radykalnym radioterapia jest wykorzystywana jako samodzielna metoda leczenia lub jako część wieloetapowego procesu połączonego z leczeniem chirurgicznym i systemowym, czyli chemioterapią, hormonoterapią oraz immunoterapią. W pewnych sytuacjach klinicznych znajduje zastosowanie również tzw. radioterapia stereotaktyczna i radiochirurgia. Natomiast w leczeniu paliatywnym, objawowym terapia ma za zadanie zmniejszenie dolegliwości choroby w tym głownie bólu.
Wskazania do leczenia:
- rak piersi
- nowotwory narządów głowy i szyi
- nowotwory ośrodkowego układu nerwowego
- rak płuca, opłucnej i śródpiersia
- nowotwory układu pokarmowego
- nowotwory układu moczowo-płciowego
- nowotwory kości i tkanek miękkich
- przerzuty do kości, mózgowia, płuc, narządów jamy brzusznej
W przypadku chorób nienowotworowych radioterapia, również znajduję swoje zastosowanie.
Wskazania:
- choroba Gravesa-Basedowa – wytrzeszcz gałek ocznych (orbitopatia)
- zespół bolesnego barku (PHS – periarthritis humeroscapularis)
- włóknienie agresywne (fibromatosis agressiva) - operacja + radioterapia uzupełniająca
- łokieć tenisisty (EPH – epicondylopathia humeri)
- łokieć golfisty
- przykurcz rozcięgna dłoniowego, zwany chorobą Dupuytrena, charakteryzuje się bliznowaceniem rozcięgna dłoniowego z następczym przykurczeniem zgięciowym palców
- ostrogi piętowe
- rogowiak (keratoacanthoma)
- zapalenie ścięgna Achillesa
- kostnienie pozakostne – bezpośrednio przed lub po zabiegu operacyjnym
- bolesne naczyniaki kręgów
- choroba Ledderhose`a - włókniakowatość guzkowata rozcięgna podeszwowego
Szczegółowe informacje https://www.numed.id-design.pl/leczenie-nieonkologiczne
KONSYLIUM
Proces leczenia Pacjenta zaczyna się od konsylium lekarskiego, na którym zapadają decyzje o formie terapii, metodach i poszczególnych jest etapach. W skład konsylium wchodzą lekarze specjaliści chirurgii, patomorfologii, radiologii, onkologii klinicznej i radioterapii oraz koordynatorzy DILO. W przypadku skomplikowanej sytuacji klinicznej Pacjenta w konsylium uczestniczą lekarze innych specjalizacji.
PRZEBIEG
Radioterapia przebiega we frakcjonowanych zabiegach trwających zazwyczaj kilka lub kilkanaście minut. Ilość frakcji zależy od rodzaju nowotworu oraz zastosowanego leczenia. Sama terapia może trwać kilka lub kilkanaście tygodni, a razie konieczności może być ponawiane.
SPRZĘT
Ośrodki wyposażone są w akceleratory liniowe, aparaty do brachyterapii oraz najnowocześniejsze systemy planowania, zarządzania i weryfikacji dozymetrycznej. Samo planowanie radioterapii odbywa się z wykorzystaniem tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz aparatu PET/TK lub PET/CT. Realizowane są świadczenia z zakresu radioterapii 3D (IGRT) (3D-IMRT) (3D-SIMRT) (3D-RotlMRT), radioterapii 4D (4D-IGRT) i IMRT, brachyterapii, radiochirurgii Gamma Knife, radioterapii stereotaktycznej oraz radiochemioterapii. Akceleratory liniowe zostały wyposażone w system Image-Guided RadioTherapy oraz VisionRT, które umożliwiają napromienienie guza nowotworowego z wysoką precyzją. Dodatkowo w niektórych sytuacjach klinicznych jak np. rak prostaty, rak trzustki, radioterapia jest prowadzona z wykorzystaniem znaczników zakładanych pod kontrolą USG w obszar bezpośrednio sąsiadujący z guzem nowotworowym. W przypadku konieczności uwzględnienia ruchomości oddechowej obszaru napromienianego w trakcie leczenia wykorzystywane są techniki bramkowania oddechowego oraz radioterapii na wstrzymanym oddechu (Deep Inspiration Breat Hold Radiotherapy) mające zastosowanie w radioterapii stereotaktycznej guzów płuca lub wątroby oraz w trakcie napromieniania pacjentek z lewostronną lokalizacją raka piersi, kiedy istnieje konieczność redukcji średniej dawki promieniowania w obszarze serca.
FORMA POBYTU
Radioterapia być wykonywana zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych. Pacjenci zakwalifikowani do leczenia ambulatoryjnego mogą skorzystać z opcji refundowanego dowozu lub hotelu (wraz z wyżywieniem). Pacjenci wymagający hospitalizacji, kierowani są do oddziałów radioterapii ośrodków Grupy NU-MED.
Złożone leczenie radioterapeutyczne podzielone jest na kilka etapów. Na każdym z nich Pacjent i jego bliscy otrzymują pełną informację na temat zastosowanej terapii. Staramy się zminimalizować stres pacjenta i zapewniając mu najbardziej komfortowe warunki leczenia, oferując nie tylko opiekę, ale i terapie wspomagające. Holistyczne podejście do chorego daje najskuteczniejsze efekty.
Radioterapia stosowana jest we wszystkich ośrodkach Grupy NU-MED tj.:
- Centrum Radioterapii i Usprawniania w Elblągu,
- Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Katowicach,
- Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu,
- Specjalistyczny Szpital Onkologiczny w Tomaszowie Mazowieckim.
Szczegółowe informacje https://www.numed.id-design.pl/informacje-dla-pacjentow